Wiadomości

Wyniki działań ,,PASY”

Data publikacji 22.04.2013

Sępoleńska drogówka, po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji ’’Pasy”. W trakcie działań skontrolowali 36 pojazdów . Mundurowi ukarali mandatami 2 kierowców, 3 pasażerów oraz jednego kierowcę za nieprawidłowe ...

Sępoleńska drogówka, po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji  ’’Pasy”. W trakcie działań skontrolowali 36 pojazdów . Mundurowi ukarali mandatami 2 kierowców, 3 pasażerów oraz  jednego kierowcę za nieprawidłowe przewożenie dziecka.

Policjanci z Sępólna Krajeńskiego przeprowadzili wczoraj (15.03.13) działania na drogach powiatu pod nazwą „Pasy”. Mając na uwadze cel przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego mundurowi zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących oraz ich pasażerów, którzy podczas jazdy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz na sposób przewożenia dzieci w pojazdach.

W wyniku wczorajszych działań  policjanci Ruchu Drogowego skontrolowali 36 pojazdów, ujawniając 2 kierujących oraz 3 pasażerów, którzy nie stosowali się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa. W jednym przypadku, kierowca został ukarany mandatem karnym za nieprawidłowe  przewożenie dzieci.

 

Przypominamy, że prawo o ruchu drogowym mówi:

Art. 39.1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

-   osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

-   kobiety o widocznej ciąży;

-   kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;

-   instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

- policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

-   funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

-   zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

-   konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

-   osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.5)), pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

Powrót na górę strony