Wiadomości

Bezpieczna Wielkanoc w pow. sepoleńskim

Data publikacji 13.04.2017

Wielkanoc za pasem. Dla wielu z z nas to okazja do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, co często jest związane z dalekimi wyjazdami. Aby ten czas upłynął w spokojnej i radosnej atmosferze pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu sepoleńskiego, jak również odwiedzających ich gości, sępolenscy policjanci tradycyjnie przypominają  jak postępować, by ten świąteczny okres upłynął przyjemnej aurze. 

Oto kilka rad, które mogą sprawić, że nie padniemy ofiarą złodziei i bezpiecznie dotrzemy do swoich rodzin. 

Wszędzie tam, gdzie jest tłok - w centrach handlowych, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej – zachowajmy szczególną ostrożność. Kieszonkowcy mogą wykorzystać panujący tłok i nasze rozkojarzenie. Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki. Torebkę wraz z dokumentami trzymajmy pod pachą, co uniemożliwi jej wyrwanie lub odcięcie paska torebki. Pamiętajmy, że wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN. Dodatkowo wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu. Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę warto, by ktoś zaufany nam towarzyszył. Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je. Nawet jeżeli padniemy łupem kieszonkowca, to nie stracimy całej kwoty. 

Jeśli wybieramy się do rodziny na święta warto też pamiętać o zabezpieczeniu mieszkań, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym dłuższym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów, ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem. Pod naszą nieobecność poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy. 

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, które zagwarantują nam, że dojedziemy do celu. Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach. Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks. Nie zapominajmy, że drogi to nie miejsce na brawurę. Dlatego lepiej zdjąć nogę z gazu, czasem dojechać na miejsce kilka minut później, ale szczęśliwie i bezpiecznie, by cieszyć się świąteczną atmosferą. 

Poza terenem zabudowanym zwracajmy szczególną uwagę na poruszających się na drogach rowerzystów i pieszych, szczególnie po zmierzchu. Pamiętajmy, że w konfrontacji z samochodem nie mają oni żadnych szans. Tak samo oni powinni pamiętać, aby  zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez noszenie elementów odblaskowych oraz przestrzeganie zasad ruchu drogowego. 
Mamy nadzieję, że nasze działania przy znacznej pomocy ze strony wszystkich mieszkańców naszego powiatu i ich gości przyczynią się do tego, iż nadchodzące Święta Wielkanocne będą wesołe, spokojne i bezpieczne, czego Państwu i sobie życzymy.

Powrót na górę strony