Działania ,,ZNICZ 2017” w powiecie sępoleńskim - Wiadomości - KPP w Sępólnie Krajeńskim

Wiadomości

Działania ,,ZNICZ 2017” w powiecie sępoleńskim

Data publikacji 27.10.2017

W piątek 27 października rozpoczyna się ogólnopolska akcja ,,Znicz 2017”, która zakończy się we wtorek 2 listopada. Jak co roku, sępoleńscy policjanci aktywnie włączają się w działania mające zapewnić bezpieczeństwo w czasie obchodów ,,Wszystkich Świętych". W czasie kontroli, policjanci będą zwracać szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, ale również na prędkość, z jaką się poruszają, stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia osób, w tym dzieci.

Obchody ,,Wszystkich Świętych” oraz przebieg dni poprzedzających to wydarzenie zawsze obfitują zwiększonym natężeniem ruchu drogowego na terenie całego powiatu. W tym okresie duże zagrożenie stanowi wzmożony ruch pieszych na drogach dojazdowych do cmentarzy oraz bezpośrednio w ich rejonie. Ponadto rejony te są narażone kradzieże oraz włamania do samochodów jak również zwiększoną aktywność tzw. kieszonkowców. Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy, ani cennych przedmiotów. W czasie porządkowania grobów nie pozostawiajmy bez nadzoru swoich torebek i nie prośmy o pomoc przypadkowo napotkanych ludzi. Zwłaszcza osoby starsze czy samotne powinny zapewnić sobie na ten czas towarzystwo krewnych lub znajomych. Zakupione przez nas drogie ozdoby i  znicze połóżmy na grobach tuż przed świętem tak, aby zminimalizować ryzyko kradzieży. Odwiedzając groby 1 listopada zwróćmy szczególną uwagę na portfele oraz torebki. Również rodzice powinni zadbać o należyty nadzór nad swoimi pociechami - najmłodsi powinni trzymać się blisko dorosłych i ani na chwilę nie oddalać się bez opieki. Zanim skorzystamy z własnego środka transportu, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego pojazd. Za kierownicę siadajmy trzeźwi i wypoczęci. Wyjeżdżając z domu do rodziny lub na groby, nie zapomnijmy o dokładnym zamknięciu drzwi i okien w naszych domach. Poprośmy sąsiadów o doglądanie naszego mieszkania podczas naszej nieobecności.

 Pamiętajmy o czasowej zmianie organizacji ruchu w rejonie cmentarzy. Zapoznajmy się z obowiązującymi objazdami i stosujmy się ściśle do zaleceń policji bądź innych osób upoważnionych do kierowania ruchem. Parkujmy samochód w miejscach wyznaczonych pamiętając, aby nie zastawiać drogi innym. Wychodząc, zabieramy z pojazdu wartościowe przedmioty i dokumenty, a następnie sprawdzamy czy samochód został właściwie zamknięty.

 W tych dniach,  na drogi wyjedzie mnóstwo kierujących, którzy tylko okazjonalnie wsiadają za kierownicę, dlatego zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.

W Sępólnie Krajeńskim dniach od  31 października około godz. 14.00  do 2 listopada godz. 7.30 w okolicach cmentarzy: parafialnego przy ulicy Chojnickiej i komunalnego przy ulicy Niechorskiej, w związku z dniem Wszystkich Świętych będzie zmieniona organizacja ruchu. Przy cmentarzach zorganizowany będzie ruch jednokierunkowy i zostaną tradycyjnie wyznaczone miejsca parkingowe. Ze względu na coraz większą liczbę pojazdów oraz osób przyjeżdżających do Sępólna Krajeńskiego prosi się mieszkańców, aby w odwiedziny zmarłych, pochowanych na naszych cmentarzach wybrali się pieszo. Dla osób przyjeżdżających odwiedzić zmarłych pochowanych na cmentarzu przy ulicy Chojnickiej będzie wyznaczony dodatkowy parking na ulicy Kolejowej. Wszystkich kierowców uprasza się o uważną jazdę i dostosowanie się do poleceń kierujących ruchem.

W dniu 1 listopada br. zostanie zapewniony bezpłatny przewóz  osób  na cmentarz parafialny oraz cmentarz komunalny  i z powrotem według następującego wykazu:


I  Trasa:
Wyjazd  o godz. 12:30 oraz o godz. 13:20, wg trasy:

 • ul. Koronowska (przystanek PKS przy parkingu MDD),
 • ul. Koronowska (przystanek Stacja Paliw), 
 • ul. Targowa (przystanek przy byłym targowisku),
 • ul. Wyspiańskiego (przystanek przy skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego), 
 • ul. Wojska Polskiego (przystanek przy Zespole Szkół nr 1), 
 • ul. Nowy Rynek (przystanek PKS), 
 • ul. K. Baczyńskiego -   wysiadają osoby na cmentarz parafialny, 
 • przejazd ul. 27 stycznia, 
 • ul. Komierowska – koniec trasy przy cmentarzu komunalnym.

II Trasa:
Wyjazd o godz. 12:50 oraz o godz. 13:40, wg trasy:

 • ul. Chojnicka (przystanek skrzyżowanie z ul. Parkową),
 • ul. Chojnicka (przystanek parking dworzec PKS),
 • ul. K. Baczyńskiego – wysiadają osoby na cmentarz parafialny, 
 • przejazd ul. 27 stycznia, 
 • ul. Komierowska – koniec trasy przy cmentarzu komunalnym.

 • Odwożenie nastąpi po uroczystościach - na cmentarzu komunalnym (brama główna)
  o godz. 15:15, na cmentarzu parafialnym (parking ul. K. Baczyńskiego) o godz. 16:15 tymi samymi trasami. Na przedniej szybie autobusu będzie widniał napis „CMENTARZ”.

 

Sępoleńska policja apeluje!

Zachowajmy rozsądek, nie spieszmy się, zdejmijmy nogę z gazu i pomyślmy o własnym bezpieczeństwie i szczęśliwym powrocie do domu.

Publikacja: Wiesław Szczepanik