Wiadomości

„Świeć przykładem” – działania na terenie powiatu sępoleńskiego

Data publikacji 19.11.2017

W dniu 17 listopada 2017 roku funkcjonariusze Zespołu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim prowadzili działania pod nazwą „Świeć przykładem” ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, poruszającym się po drogach.

W dniu 17 listopada 2017r. (piątek) policjanci sępoleńskiej „drogówki” wzięli udział w akcji pod nazwą: „ŚWIEĆ PRZYKŁADEM”. Celem akcji jest uświadomienie oraz przypomnienie pieszym poruszającym się po drodze od zmierzchu do świtu o obowiązku, jak również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci tego dnia nie karali pieszych mandatami lecz poprzestawali na pouczeniu wręczając jednocześnie kamizelki odblaskowe.

Pamiętać trzeba,  iż pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu obowiązany jest używać elementów odblaskowych – chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy co wpływa na złą widoczność na drodze. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnej kurtce, pieszy jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Mając to na uwadze, zachęcamy do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym.

Autor: Piotr Madej
Publikacja: Wiesław Szczepanik