Wiadomości

Bądź bezpieczny i rozsądnie korzystaj z zamarzniętych zbiorników wodnych

Data publikacji 07.03.2018

W ostatnim okresie czasu gwałtowny spadek temperatury powietrza spowodował zamarzniecie jezior i stawów. Nie są to miejsca bezpieczne do zabawy, czy spacerów.

Gwałtowny spadek temperatury powietrza spowodował zamarzniecie jezior i stawów. Nie są to miejsca bezpieczne do zabawy, czy spacerów. Pamiętajmy, że każdorazowa zabawa na takim lodzie musi być bezpieczna dla jej uczestników. Dlatego też, należy się zastanowić, czy rzeczywiście można wchodzić na zbiorniki pokryte lodem, jeżeli nie mamy pewności, że jest on dostatecznie gruby.

W pierwszej kolejności należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte stawy, czy jeziora a szczególnie takie, które pokryte są śniegiem.

PAMIĘTAJMY:

Jeśli pozwolimy dzieciom bawić na lodzie, to wcześniej sprawdźmy to miejsce - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Temperatura powietrza również musi być ujemna.

Nigdy nie wchodźmy na lód samemu. Zawsze powinny być, co najmniej dwie osoby utrzymujące ze sobą kontakt wzrokowy.

Będąc na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej wydostaniemy się na powierzchnię.

W przypadku zauważenia, że lód zaczyna trzeszczeć, czy pękać natychmiast kierujmy się w stronę najbliższego brzegu.

W przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie.

Kiedy zauważymy osobę, pod którą załamał się lód, nie idźmy w jej kierunku, gdyż lód może załamać się również pod nami. W pierwszej kolejności wezwijmy służby ratownicze. Następnie możemy próbować podczołgać się do tonącego.

Będąc w bliskim zasięgu osoby pod którą załamał się lód możemy podać koniec szalika lub grubą gałąź.

UDZIELAJĄC POMOCY OSOBIE, POD KTÓRĄ ZAŁAMAŁ SIĘ LÓD POWINNIŚMY DZIAŁAĆ SZYBKO, ZDECYDOWANIE I NIE PANIKOWAĆ!!!

Autor: asp. szt. Igor Kurczych
Publikacja: Wiesław Szczepanik